| GENERAL |
| Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2?, 3G HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| LAYAR |
| Tipe | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ukuran | 480 x 800 pixels, 5.0 inches (~187 ppi pixel density)Multitouch, TouchWiz UI |
| DIMENSI |
| Ukuran/Berat | 143.5 x 76.9 x 9.6 mm (5.65 x 3.03 x 0.38 in) / 162 g |
| AUDIO |
| Fitur | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Jack | 3,5 mm Jack Audio |
| MEMORY |
| Internal | 8 GB storage, 1 GB RAM |
| Eksternal | Micro SD up to 32GB |
| DATA |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| EDGE | Ya |
| GPRS | Ya |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| Infrared | Tidak |
| USB/Port | microUSB v2.0 |
| KAMERA |
| Primer | 8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, LED flas, Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, image stabilization |
| Sekunder | Ya, 2 MP |
| Video Record | Ya, 1080p@30fps |
| BATERAI | |
| Standby | Up to 440 h |
| Talk Time | Up to 10 h 10 min |
| Tipe | Li-Ion 2100 mAh battery |
| FITUR |
| OS | Android OS, v4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| Browser | HTML5 |
| GPS | Ya, with A-GPS support and GLONASS |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Fitur Tambahan | via Java MIDP emulator, fitur tambahan: Stereo FM radio with RDS, - Active noise cancellation with dedicated mic- SNS integration - Active noise cancellation with dedicated mic- SNS integration- Organizer- Image/video editor- Document viewer- Google Searc |
| FITUR LAIN |
| Multiple SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Video Player | MP4/WMV/H.264/H.263 player |
| Audio Record | MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player |
| MP3 Player | Ya |
| TV | Tidak |