
| GENERAL | |
| Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, 3G HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| LAYAR | |
| Tipe | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ukuran | 768 x 1280 pixels, 4.2 inches (~355 ppi pixel density)Multitouch |
| DIMENSI | |
| Ukuran/Berat | 130 x 65.6 x 9 mm / 137.5 g |
| AUDIO | |
| Fitur | Vibration, MP3 Ringtones |
| Jack | 3,5 mm Jack Audio |
| MEMORY | |
| Internal | 16 GB storage, 2 GB RAM |
| Eksternal | Ya |
| DATA | |
| 3G | HSDPA 21 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps; LTE, EV-DO Rev. A, up to 3.1 Mbps |
| EDGE | Ya |
| GPRS | Ya |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Infrared | Tidak |
| USB/Port | microUSB v2.0 |
| KAMERA | |
| Primer | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash,Fitur: Geo-tagging, continuous auto-focus, image stabilization, face detection |
| Sekunder | Ya, 2 MP, 720p@30fps |
| Video Record | Ya, 1080p@30fps, video stabilization |
| BATERAI | |
| Standby | Up to 312 h |
| Talk Time | Up to 10 h |
| Tipe | Li-Ion 1800 mAh battery |
| FITUR | |
| OS | BlackBerry 10 OS |
| CPU | Qualcomm MSM8960 SnapdragonDual-core 1.5 GHz KraitGPU Adreno 225Sensors: Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Browser | HTML5 |
| GPS | Ya, with A-GPS |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM 6 |
| Fitur Tambahan | MIDP 2.1, Fitur tambahan: - SNS integration- HDMI port- BlackBerry maps- Organizer- Document viewer- Photo viewer- NFC- Voice memo/dial- Predictive text input |
| FITUR LAIN | |
| Multiple SIM | Tidak |
| Video Player | DivX/XviD/MP4/WMV/H.263/H.264 player |
| Audio Record | Ya |
| MP3 Player | MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC player |
| TV | Tidak |
Created with Artisteer