
|Nokia Lumia 520|
Rp. 1.850.000 | Add to Cart | Checkout |
| GENERAL |
| Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, 3G HSDPA 900 / 2100 |
| LAYAR |
| Tipe | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ukuran | 80 x 800 pixels, 4.0 inches (~233 ppi pixel density)Multitouch, Protection Scratch-resistant glass |
| DIMENSI |
| Ukuran/Berat | 119.9 x 64 x 9.9 mm, 75.7 cc / 124 g |
| AUDIO |
| Fitur | Vibration, MP3 , WAV, Ringtones |
| Jack | 3,5 mm Jack Audio |
| MEMORY |
| Internal | 8 GB storage, 512 MB RAM |
| Eksternal |
|
| DATA |
| 3G | HSDPA 21 Mbps, HSUPA 5.76 Mbps |
| EDGE | Up to 236.8 kbps |
| GPRS | Class B |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band |
| Infrared | Tidak |
| USB/Port | microUSB v2.0 |
| KAMERA |
| Primer | 5 MP, 2592?1936 pixels, autofocus,Fitur: 1/4'' sensor size, geo-tagging |
| Sekunder | Tidak |
| Video Record | Ya, 720p@30fps |
| BATERAI | |
| Standby | (2G) / Up to 360 h (3G)
|
| Talk Time | Up to 14 h 40 min (2G) / Up to 9 h 40 min (3G)
|
| Tipe | Li-Ion 1430 mAh battery (BL-5J) |
| FITUR |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| CPU | Qualcomm MSM8227Dual-core 1 GHzGPU Adreno 305Sensors Accelerometer, proximity |
| Browser | HTML5 |
| GPS | Ya, with A-GPS support and GLONASS |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Fitur Tambahan | Tidak, Fitur tambahan: - SNS integration- Active noise cancellation with dedicated mic- 7GB free SkyDrive storage- Document viewer- Video/photo editor- Voice memo/dial/commands- Predictive text input |
| FITUR LAIN |
| Multiple SIM | Tidak |
| Video Player | MP4/H.264/H.263/WMV player |
| Audio Record | Ya |
| MP3 Player | MP3/WAV/eAAC+/WMA player |
| TV | Tidak |
Created with Artisteer