| GENERAL |
| Network | GSM 900 / 1800 / 1900 HSDPA 900 / 2100, LTE 850 / 1800 / 2100 |
| LAYAR |
| Tipe | LED-backlit IPS TFT, capacitive touchscreen, 16M color |
| Ukuran | 640 x 1136 pixels, 4.0 inches (~326 ppi pixel density), Multitouch, Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
| DIMENSI |
| Ukuran/Berat | 123.8 x 58.6 x 7.6 mm / 112 g |
| AUDIO |
| Fitur | Vibration, proprietary ringtones |
| Jack | 3,5 mm Jack Audio |
| MEMORY |
| Internal | 32 GB storage, 1 GB RAM |
| Eksternal |
|
| DATA |
| 3G | DC-HSDPA, 42 Mbps; HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps, LTE, 100 Mbps; Rev. A, up to 3.1 Mbps |
| EDGE | Ya |
| GPRS | Ya |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| Infrared | Tidak |
| USB/Port | microUSB v2.0 |
| KAMERA |
| Primer | 8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, LED flash. Fitur: Simultaneous HD video and image recording, touch focus, geo-tagging, face detection, panorama, HDR |
| Sekunder | 1.2 MP, 720p@30fps |
| Video Record | 1080p@30fps |
| BATERAI | |
| Standby | Up to 225 h (2G) / Up to 225 h (3G)
|
| Talk Time | Up to 8 h (2G) / Up to 8 h (3G)
|
| Tipe | Standard battery, Li-Po 1440 mAh (5.45 Wh) |
| FITUR |
| OS | iOS 6 |
| CPU | Apple A6, Dual-core 1.2 GHz, GPU PowerVR SGX 543MP3 (triple-core graphics) |
| Browser | HTML (Safari) |
| GPS | Ya, A-GPS, GLONASS |
| Messaging | iMessage, SMS (threaded view), MMS, Email, Push Em |
| Fitur Tambahan | Tidak, Fitur tambahan: - Active noise cancellation with dedicated mic - Siri natural language commands and dictation - iCloud cloud service - Twitter and Facebook integration - TV-out - Maps - iBooks PDF reader - Audio/video player and editor - Image edit |
| FITUR LAIN |
| Multiple SIM | Nano SIM |
| Video Player | MP4/H.264/H.263 player |
| Audio Record | Ya |
| MP3 Player | MP3/WAV/eAAC+ player |
| TV | Tidak |