
|Lenovo K900|
Rp. 4.129.000 | Add to Cart | Checkout |
| GENERAL |
| Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, 3G HSDPA 900 / 2100 |
| LAYAR |
| Tipe | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ukuran | 1080 x 1920 pixels, 5.5 inches (~401 ppi pixel density)Multitouch, Corning Gorilla Glass 2 |
| DIMENSI |
| Ukuran/Berat | 157 x 78 x 6.9 mm / 162 g |
| AUDIO |
| Fitur | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Jack | 3,5 mm Jack Audio |
| MEMORY |
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| Eksternal |
|
| DATA |
| 3G | HSDPA, HSUPA |
| EDGE | Ya |
| GPRS | Ya |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi hotspot |
| Infrared | Tidak |
| USB/Port | microUSB v2.0 |
| KAMERA |
| Primer | 13 MP, 4128 x 3096 pixels, autofocus, LED flashFeatures Geo-tagging, touch focus, face detection |
| Sekunder | Ya, 2 MP |
| Video Record | Ya, 1080p@30fps |
| BATERAI | |
| Standby | - |
| Talk Time | - |
| Tipe | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| FITUR |
| OS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Intel Atom Z2580, CPU Dual-core 2 GHz, GPU PowerVR SGX544Sensors Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML5 |
| GPS | Ya, with A-GPS |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Fitur Tambahan | Ya, via Java MIDP emulator. Fitur tambahan: - SNS integration- Active noise cancellation with dedicated mic- Stereo FM radio- Organizer- Image/video editor- Document viewer- Google Search, Maps, Gmail,YouTube, Calendar, Google Talk- Voice memo/dial- Predi |
| Multiple SIM | Tidak |
| Video Player | MP4/WMV/H.264/H.263 player |
| Audio Record | Ya |
| MP3 Player | MP3/WAV/WMA/eAAC+ player |
| TV | Tidak |
Created with Artisteer