
| GENERAL | |
| Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, 3G HSDPA 900 / 2100 |
| LAYAR | |
| Tipe | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Ukuran | 600 x 1024 pixels, 7.0 inches (~170 ppi pixel density) Multitouch - TouchWiz UX UI |
| DIMENSI | |
| Ukuran/Berat | 188 x 111.1 x 9.9 mm / 306 g |
| AUDIO | |
| Fitur | Vibration, Polyphonic(64), MP3 ringtones |
| Jack | 3,5 mm Jack Audio |
| MEMORY | |
| Internal | 16 GB storage, 1 GB RAM |
| Eksternal | Micro SD up to 64GB |
| DATA | |
| 3G | HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps |
| EDGE | Ya |
| GPRS | Ya |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, Wi-Fi hotspot |
| Infrared | Tidak |
| USB/Port | microUSB v2.0 |
| KAMERA | |
| Primer | 3.15 MP, 2048x1536 pixels, autofocus, Geo-tagging |
| Sekunder | Ya, 1,3 MP |
| Video Record | Ya, 720p@30fps |
| BATERAI | |
| Standby | - |
| Talk Time | - |
| Tipe | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
| FITUR | |
| OS | Android OS v4.1.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz, Sensors Accelerometer, proximity, compass |
| Browser | HTML5 |
| GPS | Ya, with A-GPS support and GLONASS |
| Messaging | |
| Fitur Tambahan | Ya, via Java MIDP emulator. Fitur tambahan: SNS integration - TV-out (via MHL A/V link) - Organizer - Image/video editor - Document viewer - Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa - Voice memo/dial - Predictive text input (Swyp |
| FITUR LAIN | |
| Multiple SIM | Tidak |
| Video Player | MP4/H.263/H.264/WMV player |
| Audio Record | Ya |
| MP3 Player | MP3/WAV/WMA/eAAC+ player |
| TV | Tidak |
Created with Artisteer